Przedszkole

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?

Wysłanie dziecka do przedszkola z jednej strony wydaje się dobrym pomysłem, jednak z drugiej budzi w rodzicach mnóstwo wątpliwości. Co, jeśli nasze dziecko nie odnajdzie się wśród zupełnie obcych mu ludzi? Czy jest na tyle duże, aby spędzać czas codziennie bez rodziców? Czy zbyt wczesne posłanie dziecka do przedszkola może mieć negatywne konsekwencje? To i wiele innych pytań pojawia się w głowie niejednego rodzica, gdy okazuje się, że pogodzenie pracy z zajmowaniem się dzieckiem jest niemożliwe, a zatrudnienie niani nie wchodzi w grę. Sprawdźmy więc kiedy zapisać dziecko do przedszkola i po czym poznać, czy jest ono gotowe, aby z hukiem wkroczyć w życie społeczne.

Jaki wiek jest odpowiedni?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma złotej reguły, która sprawdzi się w przypadku wszystkich dzieci. Każde z nich jest inne, rozwija się w swoim tempie i w różnym stopniu pozwala się do siebie zbliżyć osobom spoza najbliższego grona rodzinnego. Rozwój społeczny z pewnością ma jednak duże znaczenie w procesie socjalizacji i wcześniej czy później nasza pociecha będzie musiała poradzić sobie z samodzielnym zawieraniem nowych znajomości. Istnieją pewne prawidłowości, które pomogą nam rozpoznać, na ile nasze dziecko wykazuje gotowość przedszkolną. Co do nich należy? Jako rodzice musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasze dziecko posiada zdolność nawiązywania kontaktów społecznych, tj. czy nie stroni od innych osób, w tym przede wszystkim od innych dzieci. Kluczowa jest również umiejętność załatwiania podstawowych potrzeb. W praktyce oznacza to, że odpowiedni wiek na posłanie dziecka do przedszkola występuje między 3, a 4 rokiem życia. Ponadto, dojrzałość przedszkolną zaobserwować można również po tym, jak radzi sobie z nieobecnością rodziców, czy jest w stanie samo się oddalić, czy potrafi jeść samodzielnie, itd.

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Jeżeli zdecydujemy, że nasze dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola, to warto z nim o tym wcześniej porozmawiać. Nawet najbardziej odważne i komunikatywne dziecko może wykazywać lęk przed nieznanym i jest to całkowicie naturalne. Zmiana środowiska rzadko kiedy przebiega bezproblemowo. Kluczowe będzie wzmocnienie kontaktów społecznych. Najlepiej osiągnąć to poprzez zachęcania dziecka do zabawy z innymi czy pozostawienie go bez opieki rodziców (ma to na celu pokazanie, że przebywanie bez rodziców nie jest niczym złym). Jeżeli nie przygotujemy naszej pociechy odpowiednio wcześniej do kilkugodzinnych rozstań, może mieć to poważne konsekwencje. Takie dzieci zazwyczaj stronią w przedszkolu od kontaktów z innymi, a cały spędzony tam czas poświęcają na czekanie na rodzica.

W przypadku, gdy dziecko reaguje przerażeniem oraz dużym stresem na przebywanie w przedszkolu, warto rozważyć, czy nie jest to dla niego za wcześnie. Być może konieczna będzie wizyta u psychologa dziecięcego, który podpowie nam jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Warto zapoznać się również z kilkoma radami, które mogą okazać się w tej sytuacji pomocne.