Przedszkole

Przedszkole publiczne czy prywatne?

Rodzice, którzy rozważają posłanie dziecka do przedszkola, często zastanawiają się nad tym, jakiego rodzaju placówkę wybrać: publiczną czy prywatną? Przedszkola publiczne nie wymagają dużych nakładów pieniężnych, zazwyczaj koszt pobytu dziecka w takim miejscu wynosi od kilku do kilkunastu złotych dziennie. Często usłyszeć można jednak zarzut, że publiczne placówki edukacyjne są przeludnione, a dzieci nie otrzymują w nich dostatecznej uwagi. Przeważnie oferta zajęć dodatkowych jest znacznie bogatsza w przedszkolach prywatnych, gdzie grupy zajęciowe także są znacznie mniejsze. Jak to zatem wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście przedszkola prywatne mają przewagę nad publicznymi? Jak wybrać dobre przedszkole dla naszego dziecka?

Przedszkole publiczne a prywatne – różnice

Główna różnica dotyczy sposobu ich finansowania. W przypadku przedszkoli publicznych jest to samorząd bądź gmina. Przedszkola prywatne mogą być prowadzone przez osoby fizyczne, a także firmy, fundacje, organizacje religijne czy stowarzyszenia. Podstawowa różnica sprowadza się do realizacji podstawy programowej. W związku z tym, że w przedszkolach publicznych finansuje je głównie miasto lub gmina, to na ten cel przeznacza się 5 godzin. Co to oznacza w praktyce? Rodzice mogą posłać dziecko na całkowicie bezpłatne zajęcia, jednakże tylko do godziny 13. Zazwyczaj kolejne godziny są dodatkowo płatne. W przypadku przedszkoli prywatnych nie istnieją sztywno określone godziny na realizację podstaw programowych, może też się zdarzyć, że będą otwarte do późniejszych godzin. Każde z przedszkoli kontrolowane jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, niezależnie od sposobu jego finansowania. To MEN sprawdza program nauczania, kwalifikacje nauczycieli, a nawet warunki sanitarne. Nieco inaczej wygląda kwestia tzw. klubików, które nie podlegają kontroli sanepidu ani Ministerstwa Edukacji.

Jak wygląda kwestia edukacji?

Podstawa programowa jest taka sama dla przedszkola publicznego, co prywatnego. Oznacza to więc, że dzieci będą uczone nabywania tych samych umiejętności. Oczywiście wiele zależy od podejścia pedagogów, jednak nie sposób powiedzieć, gdzie pracują lepsi nauczyciele, gdyż nie ma na to żadnej reguły. Jak więc znaleźć dobre przedszkole? Warto rozmawiać z osobami, które mają dzieci w wieku przedszkolnym, być może podsuną nam dobre rozwiązania. Decydując się na daną placówkę, należy najpierw się do niej wybrać i porozmawiać z dyrekcją oraz kadrą. Niektóre przedszkola pozwalają na uczestnictwo w pierwszych zajęciach rodzica. Dobrze sprawdzić również ofertę zajęć dodatkowych. Świetnym znakiem jest także prowadzenie terapii integracji sensorycznej, oznacza to, że w przedszkolu pracują osoby, które poszerzają kompetencje zawodowe.

W związku z tym, że nie występują znaczne różnice pomiędzy przedszkolami publicznymi a prywatnymi, wybór opcji bezpłatnej wydaje się rozsądniejszy. Jeżeli nie mamy jednak możliwości posłania dziecka do tego rodzaju placówki, to inny wybór okaże się równie dobry.