Przedszkole

Korzyści z posłania dziecka do przedszkola

Obowiązek szkolny, który istnieje w Polsce nie dotyczy edukacji przedszkolnej. W praktyce oznacza to, że nie występuje konieczność posyłania dzieci do przedszkola. To rodzic sam może zadecydować czy chce skorzystać z takiego rozwiązania. Dla wielu rodziców jest to duże ułatwienie, zwłaszcza kiedy na co dzień oboje poświęcają się pracy zawodowej. Zatrudnienie opiekunki do dziecka wymaga dużych nakładów finansowych, a przedszkola publiczne pobierają w większości przypadków opłatę symboliczną. Nieco inaczej wygląda kwestia kosztów w przypadku przedszkoli prywatnych, jednak przeważnie wydatki, które na nie ponosimy, nie są tak duże jak pensja niani. Ponadto, zdaniem wielu psychologów dziecięcych, przedszkola to idealne miejsce do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, zwłaszcza zaś z rówieśnikami. Jakie są inne zalety posłania dziecka do przedszkola?

  • Nauka samodzielności

    Każde dziecko musi stawać przed pewnymi obowiązkami, dostosowanymi do jego możliwości i wieku. Główny cel przedszkola to przygotowanie go do edukacji szkolnej. Gotowość ta wyraża się w znacznej mierze poprzez samodzielność. Oznacza to więc, że maluch uczy się odpowiadać za swoje rzeczy, pamięta o zadaniach domowych czy też zawiera nowe znajomości. Jeszcze zanim rodzice poślą go do przedszkola, dziecko powinno być na tyle samodzielne, aby się ubrać czy skorzystać z toalety.

  • Nauka współpracy

    Przyzwyczajanie dzieci do pracy w grupie, dzielenie się swoimi rzeczami, pomaganie sobie nawzajem, jest bardzo ważnym etapem socjalizacji najmłodszych. Ma ono tym większe znaczenie w przypadku jedynaków lub dzieci, które na co dzień mają raczej ograniczony kontakt z rówieśnikami. Przedszkole to pierwsze miejsce, pozwalające na zawarcie nowych kontaktów z tak dużą grupą dzieci, dlatego warto z tego korzystać. Umiejętność komunikacji jest przecież niezmiernie istotna. Przebywanie w grupie to jednocześnie szansa na akceptowanie i dostrzeganie potrzeb innych. Dzieci widzą, że muszą czasami poczekać na swoją kolej, pochwalić koleżankę, itd. Wydaje się zatem, że przedszkole to świetny start, który pozwala im zbudować większą pewność siebie.

  • Łatwiejsza adaptacja w szkole

    Dzieci, które uczęszczały do przedszkola przeważnie szybciej i łatwiej odnajdują się w szkole. Są już bowiem przyzwyczajone do konkretnego planu dnia, poznawania nowych osób, słuchania się nauczycieli, wykonywania różnych zadań. Nie oznacza to oczywiście, że dzieci, które do przedszkola nie chodziły, muszą na początku radzić sobie gorzej w szkole, jedna z pewnością w niektórych przypadkach może być im nieco trudniej dostosować się do nowej rzeczywistości.

  • Nauka przestrzegania zasad

    Nauka zasad na tak wczesnym etapie jest bardzo ważna. Zdarza się, że rodzice nie do końca potrafią je dobrze egzekwować, tymczasem nauczyciele przedszkolni są do tego odpowiednio przygotowani. Dzieci wiedzą więc, że nie powinny w danym momencie hałasować, że należy sprzątać po sobie zabawki, nie jeść słodyczy przed obiadem, itd. Oczywiście najlepiej, gdy naukę tego rodzaju w domu kontynuują rodzice.

  • Możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach

    Oferta współczesnych przedszkoli jest bardzo rozbudowana, dzięki czemu najmłodsi mogą uczyć się języków obcych, tańca, czy nawet pobierać lekcji gry na instrumencie. Wszystko to sprawia, że stają się bardziej wszechstronne, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Co więcej, niektóre z tego rodzaju zajęć są bezpłatne.

    Uczęszczanie do przedszkola niesie ze sobą wiele korzyści, z których czerpią przede wszystkim dzieci. Dla pracujących rodziców także jest to duże ułatwienie, dlatego warto rozważyć posłanie dziecka do przedszkola.