Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – jakie wybrać?

W ofercie przedszkolnej nie brakuje ciekawych zajęć dodatkowych dla najmłodszych. Skorzystanie z nich może być dobrym rozwiązaniem, które pozwoli odkryć dzieciom nowe pasje. Często można jednak usłyszeć, że zapisywanie kilkulatków na zajęcia dodatkowe to zły pomysł. Rzekomo ma odbierać im swobodę i czas wolny. Jak jest w rzeczywistości? Czy warto posyłać dzieci na dodatkowe lekcje i jak wybrać te właściwie?

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla przedszkolaka?

Dzieci uczą się zdecydowanie szybciej niż osoby dorosłe. Osiągnięcie wprawy i profesjonalizmu w wielu dziedzinach wymaga ćwiczeń już od najmłodszych lat. Ponadto, udział w dodatkowych zajęciach nierzadko stanowi świetną zabawę, szczególnie że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez zabawę. Co więcej, zajęcia ogólnorozwojowe zapewniają im prawidłowy rozwój. Pozwalają przy tym odkryć indywidualne predyspozycje czy zdolności. Niestety, nieodpowiednio dobrane mogą je nudzić, a nawet męczyć. Ważna jest także motywacja rodziców do zapisania dziecka na tego rodzaju zajęcia. Jeżeli wynika ona z własnych ambicji, to na pewno nie będzie to dobry krok. Dziecko powinno wykazać zainteresowanie i chęć udziału w zajęciach. Jeżeli zdecydowanie nie będzie czerpać z nich radości, to nie należy go zmuszać. Warto więc obserwować swoją pociechę, aby zobaczyć, co ją interesuje. Może to być taniec, rysowanie, a może sport. Stymulacja wszechstronnego rozwoju umysłowego, jak i motorycznego jest bardzo ważna, dlatego też dzieci powinny uczestniczyć w zróżnicowanych zajęciach, takich jak m.in. zajęcia:

• ruchome – taniec, pływanie, rytmika,
  • artystyczne – muzyczne, plastyczne, teatralne,
  • poznawcze – techniczne, komputerowe, językowe.

Oferta zajęć dodatkowych dla kilkulatków

Z jakich zajęć dodatkowych skorzystać mogą dzieci w wieku przedszkolnym? Wiele zależy od rodzaju placówki edukacyjnej i jej oferty. Niemniej najczęściej dzieciom dedykowane są zajęcia z rytmiki. Co więcej, w przedszkolu są one obowiązkowe, gdyż pozwalają rozwijać motorykę. Wśród innych zajęć dużą popularnością cieszy się taniec, zazwyczaj w postaci tańca nowoczesnego lub baletu. Dobrym rozwiązaniem będzie również zapisanie dziecka na basen, gdyż pływanie pozwala trenować wszystkie mięśnie. Przedszkolakom polecane są także zajęcia plastyczne oraz muzyczne, tj. śpiew oraz gra na instrumencie.

Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, należy mieć na uwadze jego charakter i osobowość. Nieśmiałe dzieci nie będą dobrze czuły się w dużych grupach, gdzie będą musiały prezentować swoje umiejętności przed innymi, dlatego warto poszukać dla nich miejsca, gdzie prowadzone są zajęcia indywidualne bądź w niewielkich grupach.